Môže Vás zaujať: Lifestylový magazín pre ženy - styl24.sk | Golfový komunitný portál - golfzona.sk

starostlivosť,zážitky,disukusie,potre

blog.mojimilacikovia.sk/maltezak

Všetky príspevky

kupanie.

Bytove psy su uz tak prisposobene ktomukupat sa aj kazdy den.. je to rozne kratkosrsteho psa netreba tak casto kupat ako dlhosrsteho.potom su aj rozlicne druhy srsti ako kwalitou. maltezaci,yorsiri,bisonikovia,vestiky, sa zviknu kupat kazde dva tyzdne.yorsik ma este insiu kvalitu srsti o nieco ten nema srst on ma vlasy.on nema pod srstou tou vrchnou este jednu srst ako ostatne psy.preto sa moze kupat aj kazdy den.psy ktore ziju na dvore treba kupat tak ako sa meni rocne obdobie alebo skor len 2 kratt do roka..a este k tym byotivm psom..nieje zdrawe pre pokozku ale aj srts kupat psa stale len samponom ..lepsie je ho osprchovat a samponom raz do mesiaca..a este nieco ked vonku prsi a psik ma mokre labky niej sprawne vzdy ho osprchovat zo spodu lebo vlastne mu lejete vodu aj na bruskoa trpu a ked ide pes styri krat von..denen niekedy aj viac nemusi to byt najzdrawsie hrozi zapal pluc.atd.. lepsie mokrou handrickou alebo nenamacac brusko trup len labky..
Vytvorené: 03.10.2008 11:39 | Zobrazení: 1175 | Karma: 4.55 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

SI-CU
Pôvod: Taký istý ako Ihasa apso. K oddeleniu došlo až v tridsiatych rokoch tohto storočia. Skrátená ňucháčová partia a kratšie nohy oproti ostatným tibetským plemenám sú dôsledkom prikríženia pekinského palácového psíka.Popis: Malý, avšak zdatný pes s bohatou srstou. Hlava široká a guľatá, s krátkym, širokým a kvadratickým ňucháčom, so srstou prepadávajúcou cez oči, s bohatým fúzom. Srsť na chrbte nosa má mat tvar chryzantémy. Oči veľké, tmavé, guľaté, položené ďaleko od seba. Uši veľké, dlhé, zavesené, s takou bohatou srsťou, že opticky splývajú so srstou na krku. Krk natoľko klenutý, aby sa dosiahlo honosné nesenie hlavy. Nohy krátke, rovné, svalnaté, s hrubými kosťami. Telo obdĺžnikového formátu, so širokým a hlbokým hrudníkom a s rovným chrbtom. Chvost vysoko nasadený, veselo nesený cez chrbát, s bohatou srstou. Srsť dlhá, hustá, neskučeravená. Farba akákoľvek. Pri viacfarebných psoch sa žiada biela lysina na hlave a biely koniec chvosta. Veľkosť: Kohútiková výška do 26,7 cm, ideálna hmotnosť 4,5-7,3 kg.Charakteristika: Živý a pozorný pes s trochu nezávislou, pre tibetské plemená charakteristickou povahou. Voči cudzím ľuďom nedôverčivý, v rodine veľmi milý, nežný a hravý.Zvláštne nároky: Udržať srsť v dobrom stave je dosť namáhavé, treba sa jej každodenne venovať.Využitie: Spoločenský pes, ktorý dobre stráži.Výskyt: Najbežnejší z trojlístka tibetských plemien, ročne sa u nás odchováva niekoľko stoviek šteniec.Možná zámena: S Ihasa apso, ktorý je o čosi vyšší a má dlhší ňucháč. S pekinským palácovým psíkom, ktorý má zasa výrazne kratšiu ňucháčovú partiu a nemá šticu na hlave.
Vytvorené: 03.10.2008 11:17 | Zobrazení: 1076 | Karma: 3.06 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

SAR-PEIPôvod: Moderný svet sa s n(m zoznámil až v sedemdesiatych rokoch tohto storočia, keď prvý exemplár priviezli z Číny do USA. Do Európy sa dostal až na začiatku osem siatych rokov. Ako blízky príbuzný čau-čaua patrí medzi veľmi staré plemená a svojimi koreňmi zrejme siaha do čias pred naším letopočtom.

Popis: Stredne veľký pes kvadratickej telesnej stavby, kompaktný a mocný. Hlava v pomere k telu veľká, ňucháč široký a tupý, pripomínajúci hrocha. Jazyk modrý. Malé, hlboko uložené oči mandľového tvaru, dávajú psovi typický vážny výraz. Malé uši trojuholníkového tvaru smerujú dopredu. Chvost vysoko nasadený, zakrútený cez chrbát, položený na ku. Srsť veľmi krátka, nezvyčajne tvrdá, "kefovitá". Koža vytvára na tele výrazné vrásky a záhyby, ktoré sú výraznejšie pri štencoch. Farba čierna, červená, bledohnedá, krémová. Veľkosť 40-51 cm v kohútiku.

Charakteristika: Trochu uzatvorený, k cudzím odmietavý pes. V zásade pokojný, k vlastnej rodine priateľský a oddaný, ale vo vzťahu k iným psom často bojovne naladený.

Využitie: Pôvodne poľovný a bojový pes, dnes luxusný spoločník a dobrý strážca.

Zvláštne nároky: Pomerne často sa vyskytujú kožné problémy, podmienené množstvom záhybov, a ťažkosti s očami (vchlípenie alebo vydutie viečka), ktoré treba riešiť chirurgicky. Je to tvrdý a trochu hlavatý pes, náročný aj na výchovu.

Výskyt: Ešte pred desiatimi rokmi patril medzi najvzácnejšie a najdrahšie plemená sveta, dnes aj u nás celkom bežný.

Možná zámena: Vylúčená. Nijaké plemeno s takým množstvom voľnej kože a s "hrošou" hlavou nejestvuje.

Vytvorené: 03.10.2008 11:16 | Zobrazení: 1075 | Karma: 2.69 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

SELTIAPôvod: Priam sa natískajúci dojem, že šeltia je zmenšeninou kólie, nie je správny. Všetko svedčí o tom, že šeltia je staršie, pôvodnejšie plemeno. Vznikla na Shetlandských ostrovoch, kde sú extrémne klimatické podmienky a nedostatok potravy, a to na základe potreby čo najmenších a najskromnejších, ale výkonných ovčiakov. Medzi jej predkami pravdepodobne boli severské špice. Svet objavil šeltiu až na začiatku tohto storočia, keď bola roku 1906 vystavená na chýrnej Cruftovej výstave v Anglicku.

Popis: Malý dlhosrstý pes pripomínajúci miniatúrnu kóliu. Ušľachtilá klinovitá hlava, dĺžka ňucháča a lebky je približne rovnaká. Uši pri pozornosti vztýčené, s preklopenými koncami. Chvost nízko nasadený, dlhý a bohato osrstený, na konci mierne zahnutý. Srsť dlhá, rovná, na ohmat tvrdá. Okolo hrdla tvorí hrivu, ale na tvári a na predných stranách nôh je krátka. Farba čo najsýtejšie bledozlatá až mahagónová s tmavým tieňovaním, trikolóra, blue-merle (modrá s čiernymi bodkami a s mramorovaním), čiernobiela, čierna s pálením (black and tan). Veľkosť: Psy v kohútiku okolo 37 cm, suky okolo 35 cm.

Charakteristika: Veľmi živá, pohyblivá, športovo založená. Bystrá a učenlivá, pri výchove a výcviku si však žiada jemný a citlivý prístup, pretože presne taká je jej povaha. Veľmi otužilá, bez problémov znáša celoročné ubytovanie vonku.

Výskyt: Ovčiarsky pes, dnes zväčša chovaný ako vynikajúci spoločník. Je dobrý' strážca, vyniká pri súťažiach miniagility.

Zvláštne nároky: Potrebuje pravidelnú starostlivosť o srsť, najmä počas pĺznutia. Potrebuje dosť pohybu. Oproti kólii, s ktorou sa často porovnáva, je výrazne živšia, ale aj hlasnejšia.

Výskyt: Nepatrí medzi bežne chované, ale ani medzi vzácne plemená.

Možná zámena: Nepravdepodobná. Podobná kólia je podstatne väčšia a mocnejšia.

Vytvorené: 03.10.2008 11:16 | Zobrazení: 1058 | Karma: 2.74 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

STAROANGLICKÝ OVČIAK - BOBTAILSTAROANGLICKÝ OVČIAK - BOBTAIL

Pôvod: Osrstená tvarová časť prezrádza ázijský pôvod. Vo Veľkej Británii boli po celom tele chlpaté psy používané ako ovčiarske už v stredoveku, ale nebolo možné medzi nimi rozlíšiť jednotlivé plemená. Ako plemeno sa bobtail stabilizoval až v druhej polovici 19. storočia, ako začiatok organizovaného chovu sa uvádza rok 1870.

Popis: Mohutný, zavalitý pes, ktorý vďaka bohatej huňatej srsti, pokrývajúcej celé telo, pôsobí väčším dojmom, aký je v skutočnosti. Typickým znakom plemena je absencia chvosta (vrodená alebo po kupírovaní a typická kolísavá „medvedia" chôdza mimochodom. Telo kratšie, kompaktnejšie, s hlbokým hrudníkom. Kohútik je nižší ako zadok.

Farba: Hlava, hrdlo, predné nohy a spodná strana brucha biele, zvyšok sivá, modrá alebo grizly. Veľkosť: Pes v kohútiku okolo 61 cm, suka okolo 56 cm.

Charakteristika: Priateľský, milý a nekonfliktný pes. Rád sa hrá, rýchlo chápe a jeho výchova nie je napriek jeho veľkosti vôbec ťažká.

Zvláštne nároky: Hoci má bobtail príjemnú a bezproblémovú povahu, nemožno jeho chovanie odporúčať každému. Jeho bohatá srsť má sklon s plstnateniu a je mimoriadne náročná na údržbu. Ako pastierske plemeno si bobtail vyžaduje dostatok pohybu, rozhodne to nie je „luxusný" pes pre snobov a na chovanie v mestskom byte vonkoncom nie je vhodný.

Využitie: Prv ovčiarsky, dnes atraktívny spoločenský a výstavný pes.

Výskyt: Hoci čas najväčšej módnosti tohto plemena už prešiel, stále patrí medzi obľúbené a často sa s ním stretávame najmä na výstavách.

Možná zámena: Poľský nížinný ovčiak je výrazne menší, drobnejšia je aj bradatá kólia, ktorá má navyše aj dlhý chvost. Aj juhoruský ovčiak má chvost.

Vytvorené: 03.10.2008 11:15 | Zobrazení: 1056 | Karma: 2.92 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

SLOVENSKY.CUVACPôvod: Všetky biele karpatské pastierske psy (napr. maďarský kuvas a poľský podhalanský pastiersky pes, maremmansko-abruzzský pastiersky pes) v minulosti splývali do skupiny horských pastierskych psov bez bližšieho rozlíšenia. Jednotlivé plemená sa začali vydeľovať až koncom 19. storočia. 0 vznik slovenského čuvača sa zaslúžil predovšetkým profesor Vysokej školy veterinárnej v Brne Antonín Hrúza, ktorého úsilie vyvrcholilo medzinárodným uznaním plemena roku 1965.

Popis: Veľký statný pes mocných kostí, s hustou a huňatou bielou srstou. Lebka mocná, stredne dlhá, s vysoko nasadenými kratšími ušami v tvare V. Hrudník hlboký, chrbát rovný, zadok mocný, mierne sa zvažujúci. Chvost nižšie nasadený, v pokoji spustený, pri behu v oblúku nad bedrami. Hustá srsť vytvára okolo hrdla psov nápadnú hrivu, krátka je iba na nohách a na chvoste. Farba biela, pokiaľ možno bez akéhokoľvek nádychu. Veľkosť: Psy v kohútiku 62-70 cm, suky 59-65 cm.

Charakterisktika: Sebavedomý a pokojný, pritom však veľmi bystrý a v prípade potreby razantný pes. Skôr uzavretej povahy, k cudzím ľuďom veľmi nedôverčivý, niekedy až agresívny, pánovi veľmi oddaný a verný.

Zvláštne nároky: Mal by sa celý rok držať vonku. Výchova nie je ľahká, vhodný je skôr pre skúsených kynológov.

Využitie: Na Slovensku často s úspechom slúži pri čriedach. Je vynikajúci a spoľahlivý strážca.

Výskyt: Najväčšia chovná základňa je na Slovensku a v Česku, chová sa však aj inde v Európe a v USA.

Možná zámena: S kuvasom, ktorý má trochu zvlnenú srsť, s podhalanským pastierskym psom, ktorý je v priemere o 5 cm vyšší, má kratší a širší ňucháč a šikmo nasadené oči. S maremmansko-abruzzským pastierskym psom, ktorý je vyšší, mohutnejší a máva žltkastý odtieň. Tieto malé rozdiely sú badateľné iba pri priamom porovnávaní a svedčia o tom, že rozdelenie do troch samostatných plemien bolo viac-menej umelé.

Vytvorené: 03.10.2008 11:14 | Zobrazení: 1124 | Karma: 2.99 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

PUDELPôvod: Vznikol z tzv. vodných psov, používaných pri love vodných vtákov. Vodné psy boli príležitostne využívané aj na pasenie oviec. Boli to psy veľké približne ako nemecký ovčiak. K rozdeľovaniu do jednotlivých veľkostných typov dochádza až v 20. storočí. Prvý štandard vyšiel roku 1888.

Popis: Veľmi elegantný harmonicky stavaný pes s kučeravou (vzácne aj drôtovitou) srstou. Hlava ušľachtilá, s rovnými líniami, výrazným rovným ňucháčom, približne rovnako dlhým ako lebečná dutina, s málo zreteľným stopom a s mierne klenutou lebečnou dutinou. Oči mandľového tvaru, zľahka zošikmené, ohnivé. Uši zavesené, dlhé, priliehajúce k tvári, porastené dlhou vlnitou srstou. Krk stredne dlhý, mierne klenutý, bez laloka. Telo dokonale vyvážené, s hrudníkom siahajúcim po lakte, s krátkym rovným chrbtom, s vtiahnutým bruchom a zaokrúhleným zadkom. Nohy rovné, rovnobežné, svalnaté. Chvost vysoko nasadený, kupíruje sa na tretinu až polovicu dĺžky. Srsť kučeravá (zriedkavejšie šnúrovitá), bohatá, jemná a hustá, upravuje sa strihom. Farba čierna, biela, hnedá, strieborná, apricot (marhuľová), novšie aj čierno-biela (harlekýn), čierno-hnedá (black and tan).

Veľkosť: veľký (kráľovský) pudel: 45-60 cm, váha do 30 kg; stredný pudel: 35-45 cm, hmotnosť 15-19 kg; trpasličí pudel: 28-35 cm, hmotnosť okolo 5 kg; hračkový (toy) pudel: do 28 cm, ideál okolo 25 cm.

Charakteristika: Vrtký, primerane temperamentný, rýchly a obratný pes, pohybujúci sa s nápadnou eleganciou. Vyniká inteligenciou a príslovečnou učenlivosťou. Výchova je ľahká a výcvik pokračuje rýchlo.

Zvláštne nároky: Srsť si najmä pri výstavných jedincoch vyžaduje značnú starostlivosť. Strihá sa do viacerých obmien základných strihov, ako je strih klasický (leví), moderný a anglický. Treba ju pravidelne prečesávať a po každej vychádzke do prírody zbavovať nečistôt.

Využitie: Univerzálny spoločenský pes pre všetky vekové kategórie. Vyniká pri „psích“ športoch.

Výskyt: Celosvetovo patrí medzi najobrúbenejšie plemená. Iba veľký pudel sa vyskytuje veľmi zriedkavo.

Možná zámena: Malý pudel s levíkom, ktorému sa však ponecháva osrstená ňucháčová partia a dlhý chvost. Veľký hnedý pudel s írskym vodným španielom, ktoré má tiež dlhý chvost a mastnú, kučeravejšiu a kratšiu srsť.

Vytvorené: 03.10.2008 11:13 | Zobrazení: 1056 | Karma: 2.73 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

ROTVAJLERPôvod: Nadväzuje pravdepodobne už na rímske bojové a vojnové psy, ktoré sa na území Nemecka zmiešali s domácimi ovčiakmi a s honeckými psami. Hoci veľké mocné psy, používané na naháňanie dobytka, na ťahanie aj na ochranu, jestvovali na juhu Nemecka dlhé stáročia, moderný rotvajler z nich vznikol až koncom 19. storočia. Rotvajlery zo začiatku storočia už v zásade zodpovedali dnešnému typu.

Popis: Väčší, veľmi mocný a svalnatý pes, ani ťažkopádny, ani ľahký. Stredne dlhá hlava so stredne veľkými a previsnutými ušami trojuholníkového tvaru. Tmavohnedé stredne veľké oči mandľového tvaru. Chrbát rovný a mocný, zaguľatený zadok s nakrátko kupírovaným chvostom. Srsť nie celkom krátka, drsná a hustá. Farba iba čierna s pálením. Veľkosť psov 61-68 cm, súk 56-63 cm, hmotnosť okolo 35 kg.

Charakteristika: Pokojný, vyrovnaný a v zásade dobromyseľný pes. Nemožno ho ľahko vyprovokovať, ale v prípade, že je napadnutý alebo bráni zverený majetok alebo osobu, zasahuje veľmi tvrdo.

Zvláštne nároky: Rotvajler potrebuje dôslednú výchovu a výcvik, pretože inklinuje k zaujatiu dominantného postavenia. Je vhodný iba pre skúsených a fyzicky zdatných kynológov. Zle znáša horúčavy, vtedy by mal zostať v pokoji v tieni.

Využitie: Pracovné plemeno, bez problémov schopné služobného výcviku. Vyniká ako obranár, strážca a sprievodca.

Výskyt: Trvalo obrúbený, najmä v USA čoraz častejšie chovaný iba ako spoločník.

Možná zámena: S beauceronom a s dobermanom.

Vytvorené: 03.10.2008 11:13 | Zobrazení: 1019 | Karma: 2.74 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

SRNCI RATLIK

Pôvod: Veľmi malé pinče - "ratlíčky" sa na území Čiech vyskytovali pravdepodobne už v časoch Rudolfa II. (prelom 16. a 1Z storočia), neskôr však prakticky vymizli alebo boli zahrnuté do nemeckého plemena "malý hladkosrstý pinč". Dnešný pražský potkaniarik je výsledkom chovateľskej rekonštrukcie moderných českých chovateľov od začiatku šesťdesiatych rokov tohto storočia. Toto české národné plemeno ešte FCI oficiálne neuznala.

Popis: Trpasličí hladkosrstý pinč čierno-trieslovej farby. Hlava hruškovitého tvaru, so zaguľatenou lebečnou partiou, výrazným stopom a zužujúcim sa ňucháčom, ktorý tvorí tretinu dĺžky hlavy. Oči guľaté, čo najtmavšie, vystúpené, navzájom dosť vzdialené. Uši v tváre písmena V, na konci zokrúhlené, najlepšie vztýčené, príp. aj polosklopené. Krk suchý, ušľachtilo klenutý, bez laloka. Nohy kolmé, rovné, jemné, ale svalnaté, s mačacími labkami. Pohyb pružný, ľahký, vrtký. Telo s mierne širokým hrudníkom, dosahujúcim najmenej po lakeť, s krátkym, rovným a pevným chrbtom a s vtiahnutým bruchom. Chvost vysoko nasadený, kupírovaný, nesený šikmo hore. Srsť krátka, lesklá, bez lysých miest. Farba čierna s trieslovými fľakmi (black and tan). Veľkosť: Kohútiková výška 17-23 cm, ideálna hmotnosť 1,8 kg.

Charakteristika: Veľmi svižný a vrtký psík s bleskovými reakciami a so značným temperamentom. Nedôverčivý voči cudzím ľudom, oddaný svojej rodine. Inteligentný, čistotný, prispôsobivý.

Zvláštne nároky: Ako všetky pinče aj potkaniariky majú sklon k ubrechanosti. Pre svoju krehkosť nie sú vhodnými spoločníkmi najmenších detí. Musia byt ubytované vnútri. Využitie: Spoločenský pes, vhodný aj do najmenších mestských bytov.
Vytvorené: 03.10.2008 11:11 | Zobrazení: 6688 | Karma: 17.81 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

MOPS

MOPS

Pôvod: Nie je celkom jasný. Pravdepodobne však pochádza z Číny a ide o veľmi staré plemeno (údajne sa podobné psy v Číne vyskytovali pred začiatkom nášho letopočtu). Do Európy sa dostal roku 1516, rýchlo si ho obľúbili najvyššie spoločenské vrstvy. V 17 a 18. storočí patril medzi najpopulárnejšie plemená. V 19. storočí záujem o mopsov prudko opadol a plemeno takmer vyhynulo. Teraz je opäť obľúbený, hoci nie je príliš častý.

Popis: Malý, ale veľmi svalnatý a kompaktný pes zhustených proporcií. Hlava veľká a guľatá, s veľmi krátkou ňucháčovou partiou, so slabým predhryzom a so zreteľne vyznačenými vráskami. Oči tmavé, veľké, guľaté, uši malé, zamatovo mäkké, padajúce dopredu. Nohy veľmi silné, svalnaté a rovné. Telo krátke, kompaktné, so širokým hrudníkom. Chvost vysoko nasadený, skrútený (najlepšie dva razy) nad chrbtom. Srsť jemná, lesklá a mäkká. Farba svetlohnedá s čiernou maskou alebo čierna. Veľkosť: Hmotnosť je okolo 6,3-8,1 kg, výška v kohútiku 30-35 cm.

Charakteristika: Veselý, veľmi priateľský k ľuďom aj ku zvieratám, bez stopy agresivity. Nenáročný na priestor a na pohyb, veľmi málo breše. Je spätý s človekom, dožaduje sa fyzického kontaktu. Ideálny spoločník pre všetky vekové kategórie. Zvláštnosťou mopsa je jeho hlasový prejav: okrem brechania aj krochká, fŕka a v noci chrápe.

Využitie: Mops bol odjakživa výhradne spoločníkom.

Zvláštne nároky: Bez problémov ho možno chovať jednotlivo, ale najlepšie sa cíti v spoločnosti viacerých psov, najradšej opäť mopsov. S ohľadom na skrátenú ňucháčovú partiu hrozí v horúčavách nebezpečie prehriatia.

Výskyt: Nie je ani vyslovene vzácny, ani veľmi obľúbený.

Možná zámena: S francúzskym buldogom, ktorý sa odlišuje farbou, väčšou veľkosťou aj vztýčenými ušami. S brabantíkom, ktorý je výrazne menší a útlejší.
Vytvorené: 03.10.2008 11:10 | Zobrazení: 1075 | Karma: 2.78 | Počet reakcií: 0 | čítať viac...

: « 1 2 »

dedush_ka

avatar

Niečo o mne: Som 13 ročné dievča.Starám sa o svojho psíka ako najlepšie viem.Rada by som niekomu aj poradila keby nevedel čo ma robiť,keď niečo nepozná a náhodou sa to udeje.Mám veľmi rada psy.Prečítala som už množstvo kníh o psoch.Tak viem všeobecné základy o psoch.Ď
RSS: RSS kanál blogu

Rubriky blogu

(návrat na úvod)

Kalendár

<< Október 2019 >>
Po Ut Str St Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Hľadaj v blogoch

 
    

Prihlásenie

 
menoheslo


Akcie

Vytvor si nový BLOG
* Úvodná stránka